Jaké jsou nejčastější chyby při montáži teras?
Montáž dřevěné terasy není taková legrace, jak se může zdát. Dřevěná terasa je schopna sloužit desítky let (např. modřínová), vyžadujete to však dodržovat při montáži základní zásady při práci se dřevem. Nejen to, být zručný a také mít vybavení pro samotnou montáž, jako jsou pily, aku šroubovák, stahováky, dilatační klínky atd. Abychom vám to co nejvíce ulehčili, vytvořili jsme rady a návody na montáž teras, kde vám radíme jak správně postupovat (rozteče mezi hranoly, připevnění, konstrukční doporučení atd.) při přípravě a šroubování prken.
Setkáváme se s tím, řada kutilů, ale i odborných firem dělá základní chyby. To má za následek v budoucnu nejčastěji hnilobu, „třískování“ prken, začernání kolem vrutů a podobně. Přitom obvykle za to mohou pomyslné „ruce“ a né dřevo samotné. Často šetříme například na kování a vrutech, podkladní hranoly volíme z levnějšího materiálu, neimpregnujeme nosnou konstrukci, případně rošt uložíme do vlhkého podkladu. A ono se nám to vrátí.
Od dřevěné terasy očekáváme, že se z ní budeme těšit desítky let, užívat si přírodním matriál jeho čistotu a pohodu, kterou vyzařuje. Chceme na ni trávit s rodinou hezké chvíle.
Na téma chyby při montáži terasy, bychom mohli ze zkušeností napsat celou knihu. Několik základních chyb na tomto obrázku (zdroj: youtube.com) si popíšeme.
1) hranoly podepřené montážní pěnou
Montážní pěna rychle degraduje a dojde ke zborcení celého roštu. Zcela nevhodný způsob přípravy roštu. Podkladní hranolky by měly být ideálně uloženy na nastavitelných terčích (nožičkách) a měly mít výšku alespoň 30mm od země, tak aby pod celým roštem mohl proudit vzduch. Příprava roštu je tou nedůležitější částí montáže a je přímo závislá také na přípravě podkladu, na kterém jsou terče/nožičky/patky umístěny.
2) jako podklad vidíme jakýsi separát nebo drť – není zhutněno
Otázka je, jak bude podklad stabilní a zda nebude pracovat. Absence geotextilie může mít za následek prorůstání trávy a dalšího plevele, který nebude mít dobrý vliv na rošt samotný.
3)nedostatečná dilatační mezera mezi prkny samotnými a soklem domu
Vidíme sice dilatační podložky-což oceňujeme, ale modré jsou ovšem jen 2mm široké, mezi prkny by měla být spára alespoň 8 mm, dřevo je hydroskopický materiál a speciálně ve venkovních prostorech mění rozměr. Vlivem sucha – sesychá a vlivem vlhkosti bobtná.
4) předvrtání bez zahloubení
Musíme pochválit, že na obrázku vidíme stahováky a předvrtání prken. To je velmi důležité, pokud nepoužíváte vruty s vrtáčkem. Nedojde tak k „odštípnutí“ prkna. Nejdříve tedy předvrtat (ideálně se zahloubením) a následně zapustit pevnostní vrut pro danou tvrdost dřeva. Připomínáme, že vrut by měl být zapuštěn nejméně 15mm od hrany prkna a 50mm od čela prkna.
Pro někoho je zahloubení možná detail, ale věřte, že vše je v detailech. Pokud zahloubíte místečko pro hlavičku vrutu, ta se krásně zapustí, neštípne se místo u hlavičky vruty. Vše pak vypadá velmi hezky a není porušen povrch prkna. Vrut by neměl být ani utopen, ani by neměl vyčnívat z prkna. Kvalita vrutů se nesmí podceňovat. Na vrutech rozhodně nešetřete! Doporučujeme používat nerezové vruty, nebude docházet ke korozi a hnilobě kolem hlaviček vrutů.